Choć po raz pierwszy usłyszano o niej w 1976 roku, Legionella obecnie coraz częściej zadomawia się w wodach lądowych, morskich, ale i naszych przydomowych instalacjach wodociągowych. Czym tak naprawdę jest ta bakteria? Jakie są jej charakterystyczne objawy i zagrożenia? I co najważniejsze na czym polega Legionella usuwanie?
Czym jest bakteria Legionella?
Bakteria Legionella należy do gatunku bakterii odpowiedzialnych za poważne choroby układu oddechowego. Odpowiada ona za wywołanie choroby legionistów o ciężkim przebiegu oraz gorączki Pontiac o lżejszym przebiegu, często grypopodobnym. Legionellą można zarazić się poprzez wdychanie zainfekowanego powietrza np. przebywając na terenach podmokłych. Idealnym środowiskiem do rozwoju bakterii jest stojąca woda lub gleba o temperaturze 35 stopni Celsjusza, jednak bakterie te mogą przetrwać nawet do 60 stopni Celsjusza. Z tego powodu miejsca takie jak instalacje wodne, zbiorniki na wodę, baseny, sauny, jacuzzi oraz innego rodzaju instalacje z wodą ciepłą są miejscem, w którym łatwo o wystąpienie i rozwój bakterii.
Objawy zakażenia bakterią Legionella
Do najczęstszych objawów należą przede wszystkim gorączka, ból głowy, mięśni, nudności, biegunki, wymioty, ale także uporczywy, suchy kaszel, krwawy kaszel i problemy z oddychaniem spowodowane nadmiarem wydzieliny.
Jak usunąć bakterie Legionella z instalacji i zbiorników wodnych?
Legionella usuwanie nie polega tylko i wyłącznie na usunięciu osadu, w którym najczęściej znajdują się bakterie. W przypadku gdy w naszym zbiorniku pojawiły się bakterie, warunki panujące w nim będą sprzyjać do ich dalszego rozwoju, nawet po usunięciu osadu. Legionella usuwanie wymaga więc zmiany warunków panujących w zbiorniku lub instalacji wodnej. W tym celu warto rozważyć zakup i montaż urządzenia służącego do rekuperacji wody, które utrzymuje wodę w zbiorniku w temperaturze nie przekraczającej 25 stopni Celsjusza, dzięki czemu bakteria Legionella nie ma możliwości rozwoju.